Excel - tipy a trikyPýtate sa

Excel – nefunguje CTRL+F a CTRL+H (hľadať a nahradiť)

Klávesovú skratku CTRL+F používa snáď každý. V Exceli pomáha nájsť reťazec, ktorý potrebujeme a úzko s ňou súvisí aj klávesová skratka CTRL+H, ktorá hľadaný text nahradí iným reťazcom. Čo ale spraviť v prípade, ak daná klávesová skratka CTRL+H jednoducho nefunguje. A presne táto otázka sa ku mne dostala.

Dobrý deň,
je prosím nejaké obmedzenia pre funkciu „NÁJSŤ a NAHRADIŤ“?
Mám text v bunke a v ňom sa náhodne môže objaviť spravidla ku koncu textový reťazec, ktorý potrebujem zmeniť. Bohužiaľ som zistil, že ak je text v bunke veľký (napr. 20 580 znakov) a ten reťazec sa nachádza napr. na 18 000. pozícii, tak ho excel cez klasické ctrl+f(h) jednoducho ignoruje. Nenájde, nenahradí.. (mimochodom, ak ten textový reťazec nakopírujem na začiatok textu, tak v pohode..)
Potrebujem zjednodušene stĺpec A nakopírovať do stĺpca B a pritom urobiť okrem iného úpravu viď vyššie. Mám to spravené na tlačidlo VBA ( Selection.Replace What:=“width=““*“““, Replacement:=“width=““470″““,) čo je jednoducho záznam makra: ctrl+h. Tuším že to pôjde obísť funkciou, len neviem akou.

René

Rozhodol som sa, že sa na tento problém pozriem bližšie. Na stránkach Microsoft som nenašiel žiadnu informáciu o maximálnom počte znakov, ktoré je možné vyššie uvedeným spôsobom prehľadávať. A tak som skúšal a skúšal, až som sa dostal na hodnotu 8192.

Čo to znamená?

Znamená to, že ak chceme použiť CTRL+F alebo CTRL+H, fungovať bude len vtedy, ak sa posledný znak hľadaného reťazca nachádza max. na 8192. pozícii v pôvodnom reťazci.

A odpoveď na otázku je ÁNO, je možné to obísť funkciou vhodne použitými textovými funkciami, pričom vôbec nie je potrebné makro.

Pokračovanie článku aj so súborom na stiahnutie sú dostupné len pre našich podporovateľov.

Predajný formulár je vytvorený v systéme SimpleShop.cz.

25 tipov a trikov v Exceli,
ktoré musíte milovať 🥰

5-denný emailový kurz (text + video)
Neskôr každý týždeň 1 email s ďalšími tipmi

Zásady spracúvania osobných údajov