MS ExcelPýtate sa

Ako odoslať s každou 10. objednávkou nad 100 eur darček?

Juraj má internetový obchod s nábytkom a rozhodol sa, že bude s každou 10. objednávkou, ktorej hodnota je vyššia ako 100 €, odosielať malý darček. Objednávok je dosť veľa a potrebuje „nejakú tabuľku“, kde by mal automaticky vypísané, ku ktorým objednávkam má pribaliť darček. Poskytol nám údaje o objednávkach od októbra do 17. novembra v tvare:

Navrhli sme nasledovnú tabuľku:

Stĺpec Poradie ľahko doplníme pomocou automatického napĺňanie hodnotami. Napr. napíšeme hodnoty 10, 20, označíme bunky s týmito hodnotami a ťaháme smerom nadol ľavým tlačidlom myši.

Do stĺpca Odoslané si budeme značiť, že objednávka s darčekom bola už odoslaná. Náročnejšie bude vytvoriť vzorec, ktorý vypíše ID objednávky s nárokom na darček. Tak poďme na to.

Najskôr si ošetríme, aby sa v prípade, ak ID objednávky s nárokom na darček neexistuje, zobrazila prázdna bunka. Riešením je funkcia IFERROR, kde druhý argument budú prázdne „“, aby nezobrazilo v prípade chyby nič.

=IFERROR(tu bude pokračovanie, ak existuje ID;““)

Na vypísanie ID použijeme funkciu INDEX.

=IFERROR(INDEX(pole;číslo_riadka;číslo_stĺpca);““)

Pole vieme, lebo zdrojové údaje sa nachádzajú v hárku údaje v stĺpcoch A až C. Nesmieme zabudnúť na absolútne adresy (použitie $).

=IFERROR(INDEX(údaje!$A:$C;číslo_riadka;číslo_stĺpca);““)

Číslo stĺpca je poradové číslo stĺpca v oblasti, z ktorej potrebujeme ID objednávok a to je prvý stĺpec, preto číslo stĺpca = 1.

=IFERROR(INDEX(údaje!$A:$C;číslo_riadka;1);““)

A teraz prichádza ťažšia časť…

Využijeme funkciu LARGE(pole;k). Ak je k počet údajových bodov v rozsahu, potom LARGE(pole;k) vráti najnižšiu hodnotu. A to je presne to, čo potrebujeme. Potrebujeme prechádzať všetky objednávky s hodnotou väčšou ako 100 a vracať naspäť každú desiatu v poradí.

pole … (údaje!$C:$C>100)*ROW(údaje!$C:$C)

k … COUNTIF(údaje!$C:$C;“>100″)-A4+1

A keďže ide o maticový vzorec, po jeho zadaní do bunky stlačíme CTRL+SHIFT+ENTER.

=IFERROR(INDEX(údaje!$A:$C;LARGE((údaje!$C:$C>100)*ROW(údaje!$C:$C);COUNTIF(údaje!$C:$C;“>100″)-A4+1);1);““)

Stiahnite si ukážkový súbor:

 

 

25 tipov a trikov v Exceli,
ktoré musíte milovať 🥰

5-denný emailový kurz (text + video)
Neskôr každý týždeň 1 email s ďalšími tipmi

Zásady spracúvania osobných údajov