MS ExcelPýtate sa

Ako automaticky zoradiť dáta podľa dátumu pri každej zmene? 2. časť

V predchádzajúcom článku sme si ukázali, ako zoraďovať dátumy dynamicky, pri každej zmene v zdrojových údajoch. V tomto článku sa pozrieme, ako uvedený vzorec môžete využiť aj na vypísanie mena a priezviska konkrétneho dodávateľa služby, jeho emailu alebo aj pripravenej krátkej správy, ktorú mu stačí odoslať na email, keď sa blíži koniec obdobia.

V predchádzajúcom článku sme použili vzorec, ktorý zoradil dátumy vzostupne:

=INDEX($F$4:$F$150;MATCH(ROWS($F$4:F4);COUNTIF($F$4:$F$150;“<=“&$F$4:$F$150);0))

Teraz ho jemne upravíme tak, aby boli dátumy zoradené vzostupne, ale iba pre obdobie končiace dnes alebo neskôr. Z toho dôvodu potrebujeme zmeniť funkciu COUNTIF na COUNTIFS, aby bolo možné použiť aj druhú podmienku, ktorá sa týka porovnania s dnešným dátumom (funkcia TODAY()).

Pozrite si upravený vzorec:

=INDEX($F$4:$F$15;MATCH(ROWS($F$4:F4);COUNTIFS($F$4:$F$15;“<=“&$F$4:$F$15;$F$4:$F$15;“>=“&NOW());0))

A výsledok:

K dnešnému dňu (20.6.2018) v danom rozsahu existujú iba 4 dátumy v budúcnosti, preto sa zobrazujú hodnoty iba v prvých 4 bunkách. Ak si stiahnete ukážkový súbor nižšie, uvidíte, že pri zmene dátumov v zdrojovej tabuľke alebo pridané ďalšieho záznamu, sa dátumy v stĺpci H automaticky aktualizujú.

Pridanie emailovej adresy a správy

Teraz si funkcionalitu rozšírime a pripravíme pre ďalšie použitie. V stĺpci I sa budú zobrazovať emailové adresy dodávateľov služieb a v stĺpci J pripravená správa. Zmeniť si môžete samozrejme podľa potreby všetky zdrojové dáta aj samotnú správu.

Najskôr e-mail… Pôjde len o jemnú úpravu predchádzajúceho vzorca, pričom dáta budeme vypisovať zo stĺpca E-mail.

=INDEX($B$4:$B$15;MATCH(ROWS($F$4:F4);COUNTIFS($F$4:$F$15;“<=“&$F$4:$F$15;$F$4:$F$15;“>=“&TODAY());0))

A teraz správa. Pribudne symbol & potrebný na spájanie reťazcov a funkcie LEFT a FIND na vypísanie mena. A tu je vzorec:

=“Dobrý deň „&LEFT(INDEX($A$4:$A$15;MATCH(ROWS($F$4:F4);COUNTIFS($F$4:$F$15;“<=“&$F$4:$F$15;$F$4:$F$15;“>=“&TODAY());0));FIND(“ „;INDEX($A$4:$A$15;MATCH(ROWS($F$4:F4);COUNTIFS($F$4:$F$15;“<=“&$F$4:$F$15;$F$4:$F$15;“>=“&TODAY());0)))-1)&“,
máme záujem o predĺženie platnosti odkazu s názvom „&INDEX($D$4:$D$15;MATCH(ROWS($F$4:F4);COUNTIFS($F$4:$F$15;“<=“&$F$4:$F$15;$F$4:$F$15;“>=“&NOW());0))&“ o ďalších 90 dní. Ak je to možné, ………….“

Samozrejme pri aktualizácii vzorca netreba zabudnúť stlačiť namiesto Enter skratku CTRL+SHIFT+ENTER.

Výsledok:

Ak máte otázky, píšte!

Súbor na stiahnutie:

25 tipov a trikov v Exceli,
ktoré musíte milovať 🥰

5-denný emailový kurz (text + video)
Neskôr každý týždeň 1 email s ďalšími tipmi

Zásady spracúvania osobných údajov